Haberler

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası | Kadın Girişmciler Kurulu


 • KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU ÜZERİNE MÜLAKAT

   

  1- Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu (KAGİK) hakkında bizlere bilgi verebilir misiniz? Neden böyle bir kurul oluşturuldu? Amacı ne?

   

     Nazlı Ceylan KURTUL:

   

         Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu; TOBB bünyesinde kurulan her ilin ticaret ve sanayi odalarına baglı,

   kadınları ekonomiye kazandırmak adına olusturulan bir kuruldur.

         Ulkemiz nufusunun yarısını olusturan kadınaların neden isveren,sanayici sayısının yarısını olusturmadıgı sorusun cevabı kadın girisimclier kurullarının olusturlmasında geciyor..Her sehirde girisimci olan olan kadınların onculugunde olusturlan bu kurulun ana hedefi kadınlarımızı goreve cagırmak,il meclislerinde,belediyelerde,sivil toplum orgutlerinde,siyasi partilerde kısacası topluma faydası dokunan her kurumda kadınalarımızda soz hakkı olmaısnı saglamak ve evinde oturan kadınlarımıza girisimcilik ruhu kazandırmak yada var olan girisimcilik ruhunu bir ileriki  noktaya tasımasını saglamak icin kuruldu

   

       

  2-) Kahramanmaraş'ta KAGİK kimlerden oluşuyor? Bu isimler nasıl seçildi?

   

                 Nazlı Ceylan KURTUL:

   

                KMTSO Yönetim Kurulu tarafından, ilimizde Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı Kadın Girişimcilerin listesini çıkarıldı.  Bu liste içinden titiz bir mesai ile, KMTSO vizyon ve misyonunu sahiplenecek, üstün ahlaki değerlerle fedakarca çalışabilecek, her biri birer rol model olan, saygın ve başarılı 20 iş kadını seçildi.

                 Seçilmiş 20 iş kadını kendi arasında, demokratik bir şekilde kendi başkan ve başkan yardımcılarını belirlerdi:

                   Kurul başkanlığımızı ben Nazlı Ceylan  KURTUL, Başkan yardımcılığına; Samet AKMAN ve İnci OKUMUŞ seçilmiştir.Genel Sekreterimiz olarak da; Nezihe Mine ŞİRİKÇİ seçilmiştir.

              Bu kurulda, kendi alanında güçlü referansa sahip ve diğer başarılı üye arkadaşlarımızın isimleri şöyle: Ayşe AKSÜT, Banu ARIKAN, Derya ONGUN, Fatoş DALKARA, Hatice İNAL, Mehtap DEMİRCAN, Merve GÜL, Nezihe SAK, Engin KARABEKİROĞLU, Makbule  BALDUK, Esra KANBUR, Sergül ÖNER, Tuğba EVLİYA, Sabahat KÜPELİKILIÇ, Zümrüt SARIKATİPOĞLU, Hatice KOÇ.

   

   

  3)Kurul, nasıl bir çalışma programı hedefliyor? Projeleriniz neler?

   

             İnci OKUMUŞ:

   

             Uzun zamandır hasreti çekilen bu oluşumun üstleneceği bir dolu vazife var elbette. Dolayısı ile koordine edilecek pek çok proje var. Bir kısım başlıklara değinirsek, gerisini de hayata geçtiğinde hep birlikte sahiplenerek değerlendirebiliriz.

             Bu projelerimizi, oluşturmak üzere olduğumuz strateji planımıza göre sıralayacağız. Bir çalışma takvimimiz var elbette. Her birini, bu takvime bağlayarak, yürüteceğiz.

            Projelerimizi ismen zikretmektense, vizyonuna dair genel başlıklar halinde şöyle sunabilirim: Kadın girişimcilere yenilikler ve iş yaşamı ile ilgili konular hakkında bilgi vermek üzere çeşitli eğitim etkinlikleri düzenlenmesi, kadın girişimcilerin, düzenlenecek çeşitli konferans, çalıştay, yarışma ve fuarlar aracılığı ile bir araya getirilerek fikir ve deneyimlerini birbirleri ile paylaşmalarına fırsat sağlanması sayılabilir.

             Kadın ve erkeklerin, ekonomik kalkınma amaçları doğrultusunda bir takım ortak sorumlulukları var. Bunların yerine getirilebilmesini, girişimciliğin geliştirilmesini ve kadınlarımızın bu alanda özendirilmesini ön plana alan projelerin ivediliğini önemsediğimizi vurgulamak isterim.

   

  Nazlı Ceylan KURTUL:

   

             Sevgili İnci’nin de söylediği gibi, birçok vazife üstlendik. Çok yakın zamandan bahsedecek olursak; 13 Mart 2009’da, KMTSO Meclis salonunda, iki gün sürecek

  panel gerçekleştireceğiz.

                Panelin açılımından söz edeyim biraz da: Panelistlerin her biri Türkiye çapında başarılara imza atmış, ismi markalaşmış kadın girişimcilerden oluşuyor. İlimizdeki girişimci ruhlu kadınları cesaretlendirip, onları motive etmek adına ilk gün panelistlerin kendi ağzından iş başarı öykülerini dinleyeceğiz. İkinci gün ise; profesyonel ekip tarafından, gönüllü girişimci kadınlara motivasyon ve girişimcilik eğitimi verilecektir.

            Girişimci ruhlu bütün kadınlarımızı bu panelimize bekliyoruz. Ki; konuklarımızın Türkiye’de ses getiren örnek başarılarını, kendi ilimize, “bizim kadınlarımızın eseri” olarak sunmalarını sağlayalım. Diğer isimler sürpriz olsun ama TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur BEKTAŞ’ın, Roman Giyim’in sahibi Suzan TOPLUSOY, Modacı Bahar KORÇAN’ın aramızda olan güzide isimlerden olacağı müjdesini de verelim.

   

  ,

   

   

   

   

  4) Türkiye'de kadın girişimciliği konusunda neler söyleyebilirsiniz? İş dünyasında kadınların yerini yeterli buluyor musunuz?

   

         İnci OKUMUŞ:

   

               İnsan sosyal bir varlık ama biraz pozitif ayrımcılıkla düşünürsek, kadın; sosyalin üzerinde düşünebilme kabiliyetinde olan, her türlü zorluğa dayanımlı ve güçlüğü aşabilen yapıda bir varlık.

              Bu bağlamda, Türkiye’de kadın girişimciliği konusunda, ağırlıklı düşünülen gibi, umutsuz bir harita içinde değil, geniş yelpazeli bir fotoğraftan bakmak lazım bence. Girişimci kadın toplumu söz konusu olduğunda; hedef kitle, donanım, kapasite ve atak insan kaynaklarının yeterliliğine inanıyorum. Ancak, yasal ve sosyal düzenlemelerin buna muktedir olmadığını düşünüyorum.  

             Kadınların iş dünyasına katılım oranında, bırakınız ülkemiz düzeyini, dünya düzeyinde bile bunu yetersiz buluyorum. Bir akademisyen değilim, rakamlarla konuşamam. Ancak, onca dengeden sapmış finansal yönetim anlayışı ve her alanda göze batan istikrarsız yapılanmanın gittikçe artan acı hakikati, karşı cinsi ile birlikte yaratılmış bir kadın toplumunun, kendi enerjisini bu dengeler düzenine yeterince katmadığını fısıldıyor bana.

             Bilmem tarafgir mi düşündüm?

             Ancak; şu an, bu eksikliği konuşuyor olmanın bile, bu hususta bazı gereksinimleri giderdiğine inanıyorum.

             Yüreklere su serpmesi bakımından şunu da söyleyebilirim. Bugün böyle bir kurulun oluşmuş olması ve bu kurulda bulunmakla, bir takım hasletlerimizi ve enerjimizi değerlendireceğimiz en doğru yerdeyiz bence.

     

         

  5) Kadınların ekonomide daha etkin rol alması için neler yapacaksınız?

   

   

                         Nazlı Ceylan KURTUL:

   

                         Öncelikli hedefimiz, ilimizdeki kadınlara girişimcilik ruhu empoze etmek,  istekli olanlara yönelik, iş donanımı gereklerine uygun eğitim imkanı sağlamakla başlıyor.

  Mevcut girişimci kadın potansiyelimizle, bir takım ruhu esasıyla organize çalışarak, işveren

  kadın sayısını artırarak şehrimizin istihdam potansiyeline katkı sağlamayı hedefliyoruz. Sonuç olarak bu çalışmalar, sadece kadınlarımızın görevi değil. Şehirimize ve dolayısıyla ülke ekonomisine katma değer sağlayacağı için, kadın- erkek tüm işverenler olarak enerjimizi birleştirmeli ve  ortak çalışmalarda bulunmalıyız.

   

             İnci OKUMUŞ:

   

            Sevgili Ceylan’ın sözlerine ekle; belki bu hususta çok ağır bir vazifemiz olmayacağını söyleyebilirim. Neden?  Bana kalırsa, biz kadınlarımızın donanımlarında zaten var olan enerjiyi harekete geçireceğiz. Esas vazife bu aşamadan sonra onların üzerinde kalıyor.

            Kaldı ki; zaman zaman toplantılardan döndüğümde, kendi içimizde yaptığımız değerlendirmeleri de göz önüne alıp, rolümüzü daha etkin kılma hususuna kafa yoruyorum.

            Karşıma bir soru çıkıyor ilkin: İş dünyasında var olan kadın girişimciler olarak, yeni kadın girişimcileri kazandırma gayretinin neresindeyiz? Diye soruyorum kendi kendime. Sonra, cevabı uzun sürmüyor: “Tam kalbindeyiz “diyorum. Neden? Gerçek üretimlerin de, beyin, ruh ve fiziksel koşturma içinde başarıyı yakalayan kişilerin üretimi olduğuna inanıyorum.

           Bu görüntünün pek çok kadın girişimciye örnek olacağını, model oluşturacağını bilmemizin yanı sıra, moral ve güven desteği de sağlayacağını düşünüyorum.

          Bu esasa dayalı pek çok projemiz var.

          Özetle şunu söyleyebilirim: Kadınlarımızın daha etkin rol alması için önce kendi rollerimizi daha etkin kılmaya çalışacağız. En güzel teşvik bu değil mi?

   

    6) Kadınlara neler tavsiye edersiniz.

   

              İnci OKUMUŞ:

   

             Bizler, ilimizde iş hayalinde olan kadınlarımızın, gerekse iş hayatı içinde olan kadınlarımızın her zaman yanında ve desteğindeyiz. Üretimlerimiz hayata geçtiğinde bunun somut örneklerini de vermiş olacağız. Şehrimiz ve insanımız için illa ki kadınlarımız için, yüreğini koyan herkesi sevgiyle kucaklıyoruz.

            Ülkemiz ekonomisi için, şehrimizin ekonomisi için, kadınlarımızın her alanda gösterdiği başarıları, ekonomik alanda da göstermesi için bütün kadınlarımızı cesur ve atak olmaya davet ediyoruz.

            Yüreklerinin götürdüğü yerle, ayaklarının ulaştığı yer hep zirve olmalı. Kahraman bir ilin kadınlarına da bu yakışır.

   

   

  Nazlı Ceylan KURTUL:

   

    Sevgili İnci’nin sözlerine ek olarak, sloganımızı tekrarlamak istiyorum : “ Yerel yönetimlerde, genel yönetimlerde, sivil toplum örgütlerinde, evlerden çıkıp is yerlerine; Haydi kadınlar göreve”

   

   

   

  7) Farklı iş kollarında çok sayıda sendika ve dernek olduğu gibi kadın girişimciliği konusunda da farklı dernekler var. Hatta bu derneklerin isimlerin yakınlığı nedeniyle kamuoyunda bazı karışıklık yaşanıyor. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

   

  Nazlı Ceylan  KURTUL:

   

             TOBB, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu, gönüllülük esasına dayanan diğer oluşumlardan yani derneklerden ayrı bir yerdedir. Resmi bir kurumdur. Çünkü; Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kurulmuştur. Desteğimizde TOBB VE KMTSO olduğu için hedeflerimize daha kolay ulaşacağımızı düşünüyorum. Tabii ki de, ilimiz menfaatine çalışan kadın derneklerini gönülden destekliyoruz.

             İnci OKUMUŞ:

            Başarısı ispat edilmiş bir mazinin üzerine kurulmak, verimli bir atinin de gerçek habercisidir bana kalırsa. Bu da mirasa konmak değil, bir donanımı güçlendirmek olarak algılanmalıdır.

   

           Nazlı Ceylan  KURTUL- İnci OKUMUŞ

           Bu keyifli sohbet için teşekkür ediyoruz.Sizin aracılığınızla, ilgili herkesin,  kurulumuz listesinde isimleri yer alan üyelerimize, kadın girişimciliği ile ilgili her türlü soruyu iletebileceklerini bu röportajla belirtmek isteriz.Döviz

Kahramanmaraş Hava Durumu

22/09/2020

K.MARAS